Роденденски чоколадни мафини

Friday, June 28, 2013

Оваа година за мојот роденден решив да поминам повеќе време во кујна и се што е потребно да направам лично јас. Бидејќи за жал немам големо искуство, рецептот мораше да биде едноставен и лесен за следење. И иако немав одреден буџет, сакав да биде што е можно поекономично.

За рецептот се обратив на гугл, нели тој знае се. Најдов повеќе различни рецепти и сакав да ја сфатам суштината на мафините за барем во некои сегменти да бидам уникатна. 

Прва тура, со чоколадо врз мафините.
Состојќи:
2 јајца
125 грама путер
50 мл. газирана вода
130 грама шеќер
100 чоколадо
230 грама брашно
2 супени лажици какао
1 пециво
1 ванилен шеќер


Смесата е доволна за  од прилика 18 сочни мафини.

Втора тура, со чоколадо во тестото.
Подготовка:
За почеток ги матиме јајцата и шеќерот со миксер, па потоа го додаваме путерот кој е исецкан на поситни парченца (за да се измати полесно) и газираната вода и продолжуваме да матиме. Се добива чудна смеса која треба да се мати додека убаво не се изедначи. Кога ќе завршиме со тоа, земаме посебен сад и го мешаме брашното со пецивото, ванилниот шеќер и какаото па ги додаваме на првата смеса, но овојпат ги мешаме со лажица. Кога добиената смеса ќе биде убваво изедначена, го додаваме чоколатото кое е исечкано на ситни парченца.
Во специјален калап* за мафини поставуваме хартиени корпички*. Смесата од мафините ги ставаме во хартиените корпички, но внимаваме смесата да не биде повеќе од половина, бидејќи подоцна ќе нарасне и ќе се излее од хартијата. Потоа ги поставуваме во веќе загреана релна на 200 степени и ги печеме 15 мин. (:


Шаренооооо. ^^
За декорација користев три пакетчиња шлаг, млеко и три различни прехранбени бои во течна форма: розева, виолетова и сина. Интензитетот на бојата зависи од количината на екстрактот кој го ставив во смесата. Од кога го ставив шлагот, ставив и трошки во боја и чоколадни трошки, најизменично. Идејата да биде што е можно пошарено беше успешно реализирана кога ги додадов шарените сфеќички.

Сите состојќи и се што ми беше потребно успеав да ги купам од едно место, од Веро Центар.
*го има и во Веро и во Џамбо
*хартиените корпички ги најдов во Џамбо на вториот спрат

НО, според мене, најважно е да се забавуваш додека готвиш. Љубовта е она што ја прави храната вкусна. 

Со среќа и ти посакувам успешна работа!

Крајниот продукт: супер вкус и одлична забава. 
ПС. Фала до @simonnanana за прекрасниов колаж и што фотографираше цела вечер со нејзиниот маѓичен телефон. :* И најфала до останатите најблиски што ми го направија денот најсовршен. Ве сакам сите!  <3You Might Also Like

0 comments